DZIEŃ PIERWSZY

DZIEŃ PIERWSZY, CZWARTEK, 23 LISTOPADA

9:00-9:45      
rejestracja i rozmowy przy kawie

9:45-10:00   
powitanie

10:00-10:50 Kiedy leje się krew, ruszaj na zakupy – pojawienie się distressed sales na polskim rynku nieruchomości.

debata otwarcia

Trudniejsze czasy na rynku to okazje dla tych, którzy się do nich dobrze przygotowali. Podmioty, które przeinwestowały w grunty, dobrały złą strukturę finansowania, mają w swoich portfolio stare obiekty, których w nowych realiach kompletnie nie opłaca się rewitalizować, chętnie usiądą do negocjacji z potencjalnymi kupcami.

 • Kto sprzedaje? Jakie błędy decydują o konieczności zwiększania płynności poprzez distress sale?
 • Co jest sprzedawane? Analiza ofertowa dostępnych aktywów.
 • Co robić, by nie powtarzać błędów sprzedających?

 

10:50-11:00  case study 1

 

11:00-11:50  Czy wysokie koszty finansowania sprawią, że fundusze inwestycyjne na stałe odwrócą się od polskich biurowców?

panel dyskusyjny

Inflacja i wysokie stopy procentowe to problem niemal całej strefy euro. Wysokie koszty finansowania skutecznie schładzają apetyty zachodnich inwestorów na polskie biurowce – w pierwszej połowie 2023 roku dużych transakcji na rodzimym rynku było jak na lekarstwo. Jak długo może potrwać ten stan i czy jest jakaś klasa biurowych aktywów, których problem ograniczonego popytu nie będzie dotyczył?

 • Zakupy oportunistyczne, obiekty typu value-add – jakie aktywa biurowe będą się sprzedawać w 2024 roku?
 • A może jednak bez banków – najskuteczniejsze w obecnych warunkach ekonomicznych sposoby pozyskiwania finansowania.
 • Długoterminowe prognozy inflacyjne dla państw Europy Zachodniej i Polski.

 

11:50-12:10 
przerwa kawowa

 

12:10-13:10  Rok, który nie śnił się nawet największym optymistom. Podsumowanie ostatnich 12 miesięcy na krajowym rynku mieszkaniowym.

panel dyskusyjny

Po 50-procentowych spadkach sprzedaży i przy mocno ograniczonej dostępności kredytów hipotecznych, deweloperzy mieszkaniowi wkraczali w 2023 roku w mocno ponurych nastrojach. Jednak już pierwszy kwartał bieżącego roku poprawił im humory, nawiązując pod względem popytu do dobrych, przedpandemicznych czasów. Postępująca stabilizacja gospodarki i rządowe programy stymulowania mieszkaniowych zakupów mogą sprawić, że spodziewana „zima stulecia” w naszej mieszkaniówce okaże się tylko chwilowym przymrozkiem…

 • Strach przed wzrostem cen czy dalekowzroczna przezorność: dlaczego Polacy w 2023 roku wrócili do kupowania mieszkań?
 • Niska podaż mieszkań – celowe działanie deweloperów czy głęboki administracyjno-prawny węzeł gordyjski, którego nie da się nawet przeciąć?
 • Zajrzyjmy w czarodziejską kulę, czyli możliwe scenariusze dla naszej mieszkaniówki w 2024 roku i dalej.

 

 13:10-13:20  case study 2

 

13:20-14:20  Hotel a deweloper.

panel dyskusyjny

Sytuacja na rynku hotelarskim w Polsce – w oparciu o dane oraz z perspektywy największych firm hotelarskich. Jak znajdują się na rynku i jakie widzą perspektywy jego rozwoju? Jaka jest rola globalnych sieci w polskim segmencie hotelowym? Jaka jest rola i wpływ firm deweloperskich na rozwój rynku hotelarskiego?

 • Czy decyzje deweloperów są właściwe dla rynku hotelarskiego?
 • Jakie są podstawowe różnice między podejściem deweloperów a inwestorów hotelarskich przy definiowaniu ich projektów inwestycyjnych?
 • Gdzie interesy obu stron się spotykają, a gdzie są rozbieżne?

 

14:20-15:10 
lunch

 

15:10-16:00  Patodeweloperka – jak branża mieszkaniowa może zerwać tę łatkę?

panel dyskusyjny

Branża deweloperska nie cieszy się szacunkiem tak zwanej opinii publicznej. Od lat firmy działające w tym sektorze cieszą się opinią bezdusznych krwiopijców, a modny termin „patodeweloperka” odmieniamy jest w dyskursach przez wszystkie przypadki. Wielu populistów stara się na tej fali zbijać polityczny kapitał, jednak nie da się zaprzeczyć, że de nihilo nihil fit – nic z niczego się nie rodzi…

 • Czym deweloperzy zapracowali sobie na taką renomę?
 • Co mogą zrobić, aby pozbyć się tej etykiety…
 • …I czy w ogóle im na tym zależy?

 

16:00-16:10  case study 3

 

16:10-16:30  Prywatne akademiki i ich mityczna odporność na ekonomiczne zawirowania. Perspektywy, zagrożenia, wyzwania

prelekcja

Rynek nieruchomości PBSA (Purpose Built Student Accomodation), czyli prywatnych akademików od lat funkcjonuje na naszym rynku jako zjawisko ciekawe, ale jednak niszowe. Z pewnością przyczyniły się do tego pandemiczne obostrzenia w latach 2020-2022, które pokazały, że zdalne studiowanie z rodzinnych domów jest możliwe nawet długoterminowo. Czy prywatne akademiki made in Poland mogą wykorzystać zadyszkę „klasycznego” PRS i na stałe znaleźć miejsce w portfelach zagranicznych funduszy?

  

16:30-17:20  Polityka mieszkaniowa nowego (starego) rządu – próba oceny postulatów wyborczych i/lub dotychczasowych dokonań.

panel dyskusyjny

Bardzo złośliwi powiedzieliby, że każda polityka mieszkaniowa będzie lepsza
od tej prowadzonej do tej pory. Mniej złośliwi stwierdziliby zapewne, że wystarczy nie szkodzić. Wszyscy zgodzą się jednak zapewne, że niezależnie od kolorów partyjnych flag, polska polityka mieszkaniowa na przestrzeni ostatniego ćwierćwiecza to czas katastrofalnych zaniechań i zapoźnień, których nadrabianie zajmie dekady i to przy wykorzystaniu ogromnych nakładów z budżetu państwa?

 • Polityka mieszkaniowa w wyborach parlamentarnych 2023 roku – najlepsze postulaty
  i wyborcza kiełbasa.
 • Czy pozostawienie sektora mieszkaniowego w rękach deweloperów było na pewno dobrym pomysłem? Próba analizy.
 • Spokój i konsekwencja opłacają się – przykłady udanych, długofalowych programów wspierania mieszkalnictwa z krajów UE.

 

 

21:00-1:00   Wieczorna integracja w góralskim stylu w Restauracji Regionalnej Nosalowy Dwór