DZIEŃ DRUGI

DZIEŃ DRUGI, PIĄTEK, 24 LISTOPADA

9:40-9:55      
rozmowy przy kawie

9:55-10:00    
powitanie, rozpoczęcie drugiego dnia

10:00-11:00  Polskie kurorty – strategia ekspansji czy próba utrzymania status quo?

debata samorządów

Czy na horyzoncie widać już koniec trwającego od lat boomu inwestycyjnego
w polskich kurortach, czy wręcz przeciwnie, ten segment to never-ending story? Dynamika zmian, jakie miejscowości wypoczynkowe w Polsce przeżywają od blisko 10 lat, jest bezprecedensowa. Ale, jak każda zmiana, i ta niesie za sobą zarówno szanse, jak i wyzwania. W tej dynamice nowe strategie muszą pisać zarówno kurorty, jak i biznes opierający się na turystyce.

 • Czy nowe inwestycje wpływają na rzeczywisty rozwój miejscowości turystycznych, a może ekspansja biznesu w czasach dbania o ekologię budzi kontrowersje?
 • W którym kierunku zmierzać będą polskie kurorty i czy te topowe pozostaną na podium, czy szykuje się w Polsce zmiana liderów turystyki wypoczynkowej?
 • Jak w tej nowej rzeczywistości mają odnaleźć się inwestorzy z rynku hoteli, apartamentów wakacyjnych i ośrodków wypoczynkowych?

 

 11:00-11:50  Zasilimy to państwu sami – OZE jako sposób na rosnące ceny „tradycyjnej” energii w nieruchomościach biurowych.

panel dyskusyjny

Konflikt za naszą wschodnią granicą wywołał niemal skokowy wzrost cen surowców energetycznych, które na takich poziomach mogą pozostać z nami na dłużej. Najemcy nie będą godzić się w nieskończoność na kolejne podwyżki opłat za eksploatację biur. W tej sytuacji coraz więcej deweloperów sięga po Odnawialne Źródła Energii jako remedium na wysoki koszt energii pozyskiwanej tradycyjnie.

 • Najpopularniejsze modele pozyskiwania „zielonej” energii do biur.
 • Kto może sobie pozwolić na taką inwestycję?
 • Jak szybko zwraca się taki wydatek?

 

11:50-12:00  case study 4

 

12:00-13:00  Wycena nieruchomości A.D. 2023 – niekończący się taniec na linie?

panel dyskusyjny

Wycena realnej wartości rynkowej nieruchomości w ostatnich latach stała się niemalże ekwilibrystycznym zajęciem. Nagły wzrost znaczenia nieuwzględnianych dotychczas czynników, jak efektywność energetyczna czy dbałość o zrównoważony rozwój sprawił, że szacowanie cen jest niezwykle trudne. W przypadku niektórych, niejednorodnych lokalizacji ceny mieszkań w danym rejonie mogą się różnić nawet o kilkadziesiąt procent. Czy w tym szaleństwie jest jakaś metoda?

 • Nie patrz wstecz, przewiduj przyszłość – znaczenie czynników ESG dla nowych standardów wyceny nieruchomości.
 • Zastosowanie Big Data przy wycenie aktywów nieruchomościowych.
 • Agenci nieruchomości najlepszym źródłem informacji o cenach mieszkań?

 

13:00-13:25 
brunch

 

13:25-14:20  Dlaczego bycie zielonym daje zielone w kieszeni, czyli finansowanie nowych obiektów biurowych w kontekście nowych regulacji Unii Europejskiej.

panel dyskusyjny

Taksonomia, CSRD, SFDR to nazwy unijnych rozporządzeń, dobrze znane dyrektorom finansowym firm deweloperskich, działających na rynku biurowym. Konsekwentne forsowanie tzw. Zielonego Ładu przez Unię Europejską będzie utrudniać dostęp do finansowania bankowego podmiotom, które nie wdrażają w swoich inwestycjach zasad zrównoważonego rozwoju. Ile stracić mogą takie firmy? A ile mogą zarobić te, które faktycznie realizują kompleksowe strategie ESG?

 • Na jakie aktywa banki będą najchętniej pożyczać pieniądze w najbliższych latach?
 • Europejska fala renowacji – jak to wszystko sfinansować?
 • Dlaczego zielone certyfikaty już zdecydowanie nie wystarczą?

 

 14:20-14:30  case study 5

  

14:30-15:30  Bezpieczny Kredyt 2 proc.: rynkowa ciekawostka czy prawdziwy gamechanger? – podsumowanie pierwszych miesięcy obowiązywania rządowego programu preferencyjnych kredytów hipotecznych.

panel dyskusyjny

Ogłoszenie rządowych planów stymulowania popytu poprzez preferencyjne kredyty o niskim stałym oprocentowaniu na poziomie 2 proc. przyjęli z entuzjazmem właściwie wszyscy – banki, deweloperzy oraz przede wszystkim kupujący, którzy mogli wrócić do swoich planów posiadania mieszkania na własność. Jeszcze przed wejściem programu „Pierwsze Mieszkanie” w życie, w deweloperskich biurach sprzedaży tłumnie rezerwowano lokale, by móc za kilka miesięcy kupić je ze wsparciem rządowego finansowania. jak duży wpływ na kondycję naszej mieszkaniówki ma „Bezpieczny Kredyt 2 proc.” i czego możemy się spodziewać w nadchodzących latach?

 • Pobawmy się kalkulatorem, czyli na ile mieszkań i kredytów wystarczą środki, zarezerwowane w budżecie na „Pierwsze Mieszkanie”
 • Tradycyjne wylanie dziecka z kąpielą - czy kredyty z rządowymi dopłatami mogą przyczynić się do wzrostów cen mieszkań w długiej perspektywie?
 • Konto Mieszkaniowe - rudy brat bliźniak, którego nikt nie kocha.

 

15:30-16:10 
lunch