SINN-y, czyli REIT-y po polsku - pierwsza debata już za nami

Podziel się

Jak działają w Polsce REIT-y?

Oficjalne rozpoczęcie drugiego dnia PRES Polish Real Estate Summit 2024 już za nami. Debata SINN-y, czyli REIT-y po polsku – podsumowanie aktualnego stanu prac była moderowana przez Mateusza Boncę (CEO Poland, JLL). Obok niego na scenie znaleźli się:

Mirosław Barszcz – prezes zarządu, Inavia ASI,

Elżbieta Chmiel – członek zarządu, PFR Nieruchomości,

Małgorzata Kosińska – prezes zarządu, Stowarzyszenie REIT Polska,

Piotr Paśko – partner, doradca podatkowy, MDDP,

Robert Sochacki – wiceprezes zarządu, Bank Pekao SA.

REIT-y to instrument, który wprowadza na rynek nieruchomości polski kapitał. Zdobycie zaufania inwestorów i akcjonariuszy to niezwykle ważny aspekt. Stabilność produktu oraz udokumentowane zyski to podstawy długotrwałej współpracy – powiedziała Elżbieta Chmiel.

Ostatni element rozwiniętego rynku nieruchomości inwestycyjnych, instrument notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych, REIT-y zazwyczaj inwestują w nieruchomości już istniejące, przynoszące zyski – dodała Małgorzata Kosińska. Nowoczesne budynki biurowe to w znacznej części własności REIT-ów, zazwyczaj zagranicznych.

Prawie 5% PKB w Stanach Zjednoczonych jest generowane przez REIT-y. REIT-y to instrumenty kapitałowe pozwalające pozyskać środki na jakieś inwestycje. Dla skutecznej polityki mieszkaniowej REIT-y to zdecydowanie bardziej stabilna opcja niż programy rządowe pod postacią np. Bezpiecznego Kredytu – zaznaczył Mirosław Barszcz.

Jeżeli REIT-y staną się sposobem na wyjście z aktywów, mogą stanowić nieprawidłowe rozpoczęcie współpracy z inwestorem. Popyt na nieruchomości w Polsce istnieje – element inwestowania w mieszkania na wynajem jest popularnym czynnikiem. REIT-y mają bardzo wyselekcjonowany profil ryzyka, co może być atrakcyjnym elementem dla inwestorów – wyjaśnił Robert Sochacki.

Model opodatkowania REIT-ów działa na zasadzie umowy społecznej. Zawiera ona określone obowiązki i prawa, których należy przestrzegać. W większości krajów REIT jest zwolniony z podatku dochodowego – płaci go inwestor. W Polsce działanie to jest odwrotne – inwestor nie płaci podatku dochodowego – powiedział Piotr Paśko.