ASOI i ZPI już za nami - drugi dzień PRES 2024
Analiza społecznego otoczenia inwestycji i Zintegrowane Plany Inwestycyjne - jak to działa?
Część merytoryczna drugiego dnia PRES Polish Real Estate Summit 2024 nabiera tempa. Uczestnicy wydarzenia właśnie mieli okazję wysłuchać prelekcji prowadzonej przez Jakuba Gładysza (analityka rynku nieruchomości, partnera, Citysense) oraz Jakuba Kompę (partnera inicjatywy Citysense).
Analiza społecznego otoczenia inwestycji – dlaczego głos sąsiadów się liczy? Jak myślą mieszkańcy? Jakie zmiany są potrzebne? ASOI to odpowiedź m.in. na niedopowiedzenia o pełnym potencjale działki. Zmiana charakteru miasta i dzielnicy to z kolei obawa mieszkańców przed wprowadzeniem nowych możliwości.
Władze lokalne pragną wywrzeć wpływ na inwestorze. Chcą, by nieruchomość spełniała określone kryteria oraz wymagania mieszkańców. Ich oczekiwania wobec inwestycji są niekiedy bardzo wysokie, a inwestor powinien przynajmniej próbować je spełniać, by nie doprowadzić do utraty zaufania.
Jak można rozwiązać problemy wokół inwestycji? To m.in. nawiązanie partnerskiego dialogu dewelopera i władz miejskich, wyjście do mieszkańców i rozmowa o ich obawach i nadziejach, wykorzystanie potencjału działki, jej dziedzictwa czy specyfiki.
Następnym punktem programu była debata Zintegrowane Plany Inwestycyjne – dlaczego to wciąż nie działa? moderowana przez Karolinę Furmańską (associate, Living Sector, Cushman & Wakefield). W roli prelegentów w panelu dyskusyjnym wystąpili:
Katarzyna Dzięcioł – founder, LISA
Michał Leszczyński – prawnik, Polski Związek Firm Deweloperskich
Adrian Potoczek – dyrektor ds. inwestycji, Ateli Investments
Jakub Stankiewicz – członek zarządu, dyrektor działu development, Yareal Polska.
Obecnie to miasta decydują, czy podążać w stronę Zintegrowanych Planów Inwestycyjnych. Dlaczego jest to skomplikowane? Każda zmiana prawna ma swój koszt – w tym przypadku można zaliczyć do niego przede wszystkim czas. Przepisy są zapisane w taki sposób, że w wielu miastach zwyczajnie nie będzie można zastosować ZPI – powiedział Michał Leszczyński.
Czym różni się lex deweloper od ZPI? „Lex deweloper nie jest aktem prawa miejscowego, natomiast ZPI jest szczególną formą prawa miejscowego podejmowaną na wniosek” – powiedziała Katarzyna Dzięcioł. W lex deweloper istnieje zasada, że inwestycja nie może być sprzeczna ze studium. ZPI ma natomiast być zgodne z planem ogólnym. Przed złożeniem wniosku lex deweloper, niezbędna jest decyzja środowiskowa. ZPI taka decyzja zupełnie nie dotyczy.
ZPI ma służyć rozwojowi miast. To jedno z narzędzi, które ma ułatwić budowę większej liczby mieszkań. Samorządów nie stać na to, by miasta rozwijały się we właściwy sposób. Inwestowanie w proces przygotowania terenu zawsze jest dla deweloperów pewnym ryzykiem – mówił Jakub Stankiewicz.
Największą różnicą między ZPi a lex deweloper jest umowa urbanistyczna. Od lex dewelopera nie powinno się żądać partycypacji społecznej. Brak wytycznych do negocjacji umowy może „zabić” ZPI – dodał Adrian Potoczek.