Merytoryczna część PRES 2024 właśnie się zakończyła!
O kredycie i inwestycyjnej mapie drogowej na koniec drugiego dnia PRES 2024.
Merytoryczna część drugiego dnia PRES Polish Real Estate Summit już za nami. Przed chwilą byliśmy świadkami dyskusji zatytułowanej „Kredyt mieszkaniowy #naStart”, czyli telenowela, której ostatniego odcinka wciąż nie widać. Analiza obecnych warunków finansowania hipotecznego na krajowym rynku mieszkaniowym. O nowym programie rządowym rozmawiali prof. Waldemar Rogowski (główny analityk BIK, Szkoła Główna Handlowa) oraz Konrad Płochocki (wiceprezes zarządu PZFD, Rada Nadzorcza Archicom SA oraz Nowy Adres).
Według danych pochodzących z BIK, w ostatnich miesiącach liczba wnioskodawców kredytowych nieustannie rośnie. Najwyższe stopy procentowe w Unii Europejskiej przypadają na Polskę. W 2024 roku nastąpił znaczny wzrost sprzedaży większości produktów kredytowych. Wartość portfela kredytów prywatnych i pożyczek to aż 755,7 mld zł (stan na wrzesień br.).
Za akcję kredytową odpowiadają przede wszystkim wysokokwotowe kredyty mieszkaniowe. BK2% to również efekt akcji kredytowej 2024 roku. Głównym motorem, który odmraża i zamraża polski rynek, są stopy procentowe. Akcja kredytowa nadal jest na średnim poziomie, mimo najwyższych stóp procentowych w Europie. Kiedy możemy spodziewać się obniżek stóp procentowych? Jest to możliwe dopiero na wiosnę 2025 roku.
BK2% zaniżył średni wiek kredytobiorcy. Do tej pory wynosił on ok.35-37 lat, teraz jest to 32 lata. Bezpieczny Kredyt 2% to aż 123 tys. klientów oraz 88 tys. kredytów na kwotę 96,5 mld zł. Za prezentację tych interesujących danych odpowiadał prof. Waldemar Rogowski.
Po prezentacji głos zabrał Konrad Płochocki, który zapytał profesora o przyszłość rynku kredytów mieszkaniowych do 2028 roku. Prof. Rogowski odpowiedział, że prognoza jest optymistyczna. Płace będą rosnąć, a co za tym idzie – popyt na mieszkania również będzie coraz wyższy.
Co może oznaczać wybór Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych? Jak będzie to wpływało na zainteresowanie inwestorów zagranicznych Polską? Co się będzie działo z polską walutą i inflacją? Trump zapowiedział podwyżkę podatków da najbogatszych osób. Wysokie cła nałożone na firmy amerykańskie, które będą chciały przenieść produkcję do innych krajów to kolejna zapowiedź prezydenta elekta.
Ostatni punkt programu BLOK: INWESTYCYJNA MAPA DROGOWA, czyli w jakie nieruchomości będzie warto inwestować w (dającej się przewidzieć) przyszłości to cykl prelekcji i dyskusja ekspertów.
Na scenie pojawili się:
Tomasz Bojęć – partner zarządzający, ThinkCo,
Marlena Kosiura – analityczka, założycielka portalu InwestycjewKurortach.pl
Jan Dziekoński – ekspert rynku, CEO, FLTR.pl
Prawdziwy luksus zawsze jest w cenie. Apartamenty z najwyższej półki jako aktywa o dużej acykliczności to temat prezentacji Tomasza Bojęcia. Podział na mieszkania standardowe (w granicach lub poniżej średniej ceny dla danego miasta), mieszkania o podwyższonym standardzie (min. 130% średniej ceny dla danego miasta), luksusowe apartamenty (min. 180% średniej ceny dla danego miasta) to zestawienie, które najlepiej pokazuje przedziały kwotowe i udogodnienia. Większe metraże lokali, wyższa jakość architektury, lepsza lokalizacja, dostępność wielu udogodnień – cechy nieruchomości „z wyższej półki”.
Hiszpania, Albania, a może Kołobrzeg? Opłacalność inwestycji w apartamenty wakacyjne/condo w aktualnym otoczeniu ekonomicznym – prelekcję na ten temat wygłosiła Marlena Kosiura. 71 miejscowości nad morzem, 31 miejscowości górskich, 7 kurortów na Mazurach – te liczby pokazują, jakim zainteresowaniem cieszą się poszczególne regiony Polski. Od lipca do września 2024 roku Polacy nabyli 1296 domów i mieszkań w Hiszpanii. Wakacyjne rezydencje na wybrzeżach to opcja, która przyciąga najwięcej zainteresowanych.
A może jednak zostać przy segmencie popularnym? Zawirowania na rynku najmu a popyt na mieszkania wśród inwestorów indywidualnych. Największą grupę podmiotową na rynku najmu stanowią amatorzy posiadający 1-2 jednostki najmu, mniejszą kategorią są półprofesjonaliści z portfelami kilku/kilkunastu jednostek. Podaż rynkowa mieszkań na wynajem w ostatniej dekadzie rosła głównie dzięki wzrostowi skali inwestorów (pół)profesjonalnych.
Na koniec na scenie pojawił się ponownie Konrad Płochocki, który przeprowadził krótki wywiad z prelegentami bloku.