Merytoryczna część pierwszego dnia PRES 2024 zbliża się ku końcowi

Podziel się

Zmiana funkcji lub wyburzenie plus warsztaty ESG na zakończenie części merytorycznej pierwszego dnia PRES 2024.

Zmieniać funkcję czy wyburzać? Prognozy wpływu unijnych przepisów na krajowy rynek nieruchomości to tytuł panelu dyskusyjnego, którego moderatorem był Tomasz Bojęć (partner zarządzający, ThinkCo). Rozmawiał on z:

📌Katarzyna Chwalbińska-Kusek – partnerka, head of ESG advisory, Baker Tilly TPA
📌Dr dr Jan Gąsiorowski – senior associate, Wolf Theiss Polska
📌Rafał Przybył – manager regionalny, Vastint Polska.

Moderator debaty zaznaczył, że najpierw należy zmieniać funkcję budynków, a wyburzać dopiero wtedy, kiedy nie ma już innej możliwości. Fala renowacji to najważniejszy europejski dokument, który dotyczy przebudowy budynków – te fakty wskazał we wprowadzeniu do dyskusji.

„Dane pokazują, że przejście na gospodarkę cyrkularną w budownictwie, nie tylko obniży emisję CO2 z materiałów budowalnych o 38% do 2050 r., ale również przyniesie realne korzyści w wysokości 575 mld euro rocznie dla sektora budowalnego w całym łańcuchu wartości.” Te słowa padły w wypowiedzi Katarzyny Chwalbińskiej-Kusek. 

Budynki, które noszą miano zabytków i zostały wybudowane przed 1900 r. nie podlegają wyburzeniu. Co w związku z tym? Jak wykorzystać takie obiekty? Mogą być one świetnie zaadaptowane i stanowić wartość dodaną – powiedział Rafał Przybył. Stary, zniszczony budynek można na przykład wbudować w nową halę. Połączenie klasyki z nowoczesnością to jedno z rozwiązań. 

Zainwestowanie w stary biurowiec może być ciekawą receptą na nowy obiekt, na przykład prywatne akademiki, o których była mowa w poprzedniej debacie – zauważył dr Jan Gąsiorowski. Większość inwestorów zapewne będzie patrzyło na to, co może być najbardziej opłacalne. 💶

Po zakończeniu debaty mikrofon przejęła Katarzyna Chwalbińska-Kusek, prowadząca warsztaty ESG. Swoje wystąpienie rozpoczęła od kontaktu z publicznością poprzez quiz. Uczestnicy PRES 2024 odpowiadali na pytania dotyczące ESG. Skrót ten został po raz pierwszy użyty w 2004 roku. ESG to spojrzenie okiem inwestora poprzez CSR (działania firm mające na celu ustanowienie właściwych relacji z różnymi interesariuszami).
Katarzyna Chwalbińska-Kusek podczas swoich warsztatów kilkukrotnie nawiązywała kontakt z publicznością poprzez wspomniane wcześniej quizy.