Co jest modne, a co modne się tylko wydaje? Burzliwy panel dyskusyjny już za nami.

Podziel się

Niezwykle interesująca debata właśnie się zakończyła.

Za nami kolejny panel dyskusyjny, którego moderatorem był Jerzy Miklewski (CEO, Projekt Hotel). Na scenie obok niego pojawili się:

📌Jan Karpiel-Bułecka – architekt, CEO, Karpiel Steindel Architektura
📌Rafał Kincer – prezes zarządu, Grupa Polski Holding Hotelowy
📌Marlena Kosiura – analityczka, założycielka portalu InwestycjewKurortach.pl
📌Grzegorz Wrona – Zastępca Prezydenta Miasta Rzeszowa
📌Wiktor Wróbel – prezes zarządu spółki Nosalowy Dwór Resort & Spa.

Co jest modne, a co modne się tylko wydaje – czyli jak rozpoznać potencjał lokalizacji pod inwestycję hotelową? Co na ten temat uczestnicy czwartej edycji PRES Polish Real Estate Summit usłyszeli od występujących?

Pandemia Covid-19 z pewnością miała ogromny wpływ na rynek nieruchomości. Na przełomie lat 2023-2024 pojawiło się zdecydowanie mniej obiektów hotelowych. Jerzy Miklewski zwrócił uwagę na statystyki, które wskazują, że przed pandemią goście mogli wybierać z ok. 4700 nowych pokojów w obiektach noclegowych w skali roku. 

"Branża nie jest trudna, ale romantyczna" - tymi słowami rozpoczął swoją wypowiedź Rafał Kincer. Condohotele, mieszkania pod wynajem, dużo inwestycji - nadchodzą dobre czasy dla hotelarstwa. Polski Holding Hotelowy na ten moment realizuje 30 nowych inwestycji - to liczba świadcząca o rozwoju tego aspektu rynku nieruchomości. 

"Nie ma turystyki bez hotelarstwa i nie ma hotelarstwa bez turystyki" - zaznaczył Grzegorz Wrona, Zastępca Prezydenta Miasta Rzeszowa. Wspomniał również o tym, iż Rzeszów jest miastem, które nieustannie się rozwija i przyciąga coraz więcej turystów.

Hotele condo przeżywają obecnie gorszy czas. Prywatni inwestorzy obawiają się lokowania środków w niepewnych nieruchomościach - podkreśliła Marlena Kosiura. 
Z czego wynika spowolnienie na rynku hotelarskim? To brak przewidywalności procesu budowlanego, wydłużający się czas budowy, brak neutralności czynników wpływających na proces powstawania obiektów hotelowych, nieustannie rosnąca inflacja oraz profesjonalizacja takowych budynków - podkreślił Wiktor Wróbel.

Projektowanie w kurortach jest specyficzne - miejsce jest inspiracją dla architektów, którzy powinni stworzyć projekt nie tylko rentowny, ale i piękny. Bryła wnętrza, jego klimat i otoczenie musi nawiązywać do miejsca, w którym znajduje się obiekt noclegowy - powiedział Jan Karpiel-Bułecka.